• O świadectwach energetycznych
 • O nas
 • Blog
 • Kontakt
 • Zamów świadectwoZamów świadectwo

Opublikowano 17 Października 2023

Jak uzyskać świadectwo?

Świadectwo charakterystyki energetycznej (SCE) jest niezbędnym dokumentem, który dostarcza informacji o efektywności energetycznej budynku. Stanowi kluczowy element procesu sprzedaży, wynajmu lub modernizacji nieruchomości. Warto więc wiedzieć, gdzie i jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku? Zapraszamy do lektury.

Jak uzyskać świadectwo?

Kto sporządza świadectwo charakterystyki energetycznej?

Zacznijmy od tego, kto może wykonać certyfikat energetyczny, o którym więcej pisaliśmy w artykule “Świadectwo energetyczne - czy jest obowiązkowe?”. W Polsce obowiązek sporządzenia świadectwa spoczywa na osobach posiadających wpis do wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Wykaz osób uprawnionych można sprawdzić pod niżej wskazanym linkiem: https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych. Wykaz ten pozwala na sprawdzenie, czy dana osoba, czyli audytor energetyczny jest wpisany do wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw.

Kto może uzyskać wpis do rejestru?

Aby móc ubiegać się o wpis do rejestru osób, które mogą wystawić świadectwo energetyczne, trzeba spełnić kilka warunków formalnych. Przede wszystkim należy mieć pełną zdolność do czynności prawnych - nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe. Ponadto audytor energetyczny musi mieć odpowiednie wykształcenie, czyli ukończyć studia wyższe i uzyskać tytuł:

 • zawodowego inżyniera,
 • inżyniera architekta,
 • inżyniera architekta krajobrazu,
 • inżyniera pożarnictwa,
 • magistra inżyniera architekta,
 • magistra inżyniera architekta krajobrazu,
 • magistra inżyniera pożarnictwa,
 • magistra inżyniera.

Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania i skąd je wziąć?

Poszukujesz odpowiedzi na pytanie o to, jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku i skąd je właściwie wziąć? W tym przypadku są dwie możliwości.

 1. Bezpośrednio od osoby wpisanej do rejestru osób uprawnionych. Jeżeli znamy taką osobę bądź mamy do niej kontakt z polecenia - sprawa jest prosta. Jeżeli nie znamy takiej osoby najprościej będzie poszukać jej w Internecie. Zwracamy uwagę jednakże, że takie rozwiązanie jest dość ryzykowne. Nie wiemy, kim jest ta osoba. Jaką ma wiedzę i doświadczenie. Tak naprawdę nie posiadamy gwarancji, że otrzymamy dokument, za który zapłaciliśmy.
 2. Profesjonalna firma zajmująca się certyfikacją energetyczną to kolejny sposób na to, jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania: Warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się sporządzaniem certyfikatów energetycznych. Firmy te zrzeszają specjalistów zajmujących się wykonywaniem świadectw. Dzięki temu mamy pewność otrzymania świadectwa oraz jego jakości. W przypadku niezadowolenia wystarczy złożyć reklamację. To wygodna opcja, szczególnie, jeśli potrzebujesz kompleksowej obsługi.

Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku? Podsumowanie

Warto pamiętać, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe przy sprzedaży, wynajmie lub modernizacji nieruchomości. Jest to ważne z punktu widzenia przyszłych właścicieli, którzy mogą dzięki niemu ocenić koszty eksploatacji budynku. Ponadto, SCE wpisuje się w globalne wysiłki mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i ochronę środowiska.

Wniosek jest więc prosty. Jeśli nie wiesz, jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnej pomocy. To gwarancja rzetelnej oceny efektywności energetycznej mieszkania oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Nie tylko spełnisz wymogi prawne, ale także przyczynisz się do zrównoważonego rozwoju i oszczędności energii.

Jeżeli nie posiadasz dokumentacji technicznej dla swojego mieszkania zwróć się z prośbą do zarządcy obiektu o jej udostępnienie wraz ze wszystkimi niezbędnymi informacjami.

Zarządca ma obowiązek przekazać Ci nieodpłatnie wszelkie niezbędne dokumenty w 14 dni!

Pobierz wzór wniosku do administracji
Źródła:

© 2023 Raport Energetyczny. All rights reserved.